Różnice między UX a UI

Różnice między UX a UI

Czym różni się UX od UI i jak wyglądają oferty pracy na projektantów UX/UI?


Być może kiedyś zastanawiałeś się nad tym:

 • Czym są UX i UI i jaka jest między nimi różnica?
 • Jakie wymagania są stawiane na stanowiskach UX/UI?
 • Jakich umiejętności potrzeba aby być projektantem UX/UI?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszam Cię do obejrzenia tego odcinka...


Interesujesz się tematyką UX/UI i chcesz rozwijać się w tej kwestii? Jeśli tak, zapauzuj to wideo, wejdź na stronę Codisity.pl i zapisz się tam na darmowy kurs UX/UI.


Czym są UX i UI i jakie są między nimi różnice?

UX to skrót od User Experience - X pochodzi od słowa Experience, w którym litera E jest niema. Tłumacząc na język polski, UX oznacza doświadczenia użytkownika.

Cały proces kontaktu użytkownika ze stroną lub aplikacją internetową to zbiór doświadczeń. Zadaniem projektanta UX jest zapewnienie jak najlepszych doświadczeń, czyli ogólnych wrażeń z korzystania z aplikacji.

Przykładami złych doświadczeń mogą być:

 • Problemy z odnalezieniem szukanych informacji
 • Niejasne elementy nawigacji wprowadzające w stan dezorientacji
 • Formularz zamówienia wymagający podania zbędnych do realizacji zamówienia danych

UI to skrót od User Interface. Tłumacząc na język polski to po prostu interfejs użytkownika.

Interfejs to udostępniony sposób komunikacji z jakimś urządzeniem. W przypadku sklepu internetowego użytkownik może komunikować się z systemem składania zamówień za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Strona czy aplikacja jest wtedy właśnie interfejsem.

Projektant UI (czyli interfejsu użytkownika) jest odpowiedzialny za rozwinięcie projektu UX (czyli doświadczeń użytkownika). W przypadku strony internetowej polega to między innymi na dobraniu kolorystyki, fontów i ogólnym wizualnym uatrakcyjnieniu naszkicowanego we wcześniejszych fazach projektu.

Gdyby zamówienia były realizowane np. telefonicznie, wtedy interfejsem użytkownika mógłby być głosowy system poleceń. W takim przypadku praca projektanta polegałaby na zaprojektowaniu interfejsu głosowego, a nie graficznego.

Jakie są wymagania na stanowiskach projektanta UX/UI?

Przyjrzymy się zakresom obowiązków w przykładowych ofertach pracy na stanowisko UX/UI designer.

W większości ofert na ryku oczekiwany jest język angielski. Czytanie ze zrozumieniem jest wręcz niezbędne (chociażby żeby korzystać z anglojęzycznego oprogramowania).

Umiejętność swobodnej komunikacji w języku angielskim nie jest co prawda wymagana w każdej ofercie pracy ALE jeśli Twój angielski będzie na poziomie B1-B2 i wyższym, na pewno znacznie poszerzysz ilość ofert, na które będziesz mógł/mogła aplikować.

Kolejną już najbardziej oczywistą kwestią są umiejętności związane z projektowaniem UX/UI.

Niezbędna jest znajomość oprogramowania do projektowania i prototypowania. W większości ofert, które przejrzałem pojawiał się program Figma. Jednak w zależności od firmy, ich wybór mógł paść na inne programy takie jak np. Adobe XD, UX Pin, czy inne.

Poza znajomością oprogramowania wymagane są umiejętności związane ze zbieraniem danych, ich analizowaniem i prezentowaniem wyciągniętych a analizy wniosków:

 • Przeprowadzanie badań
 • Przygotowywanie raportów
 • Projektowanie architektury informacji
 • Przygotowywanie user flow
 • Tworzenie makiet i prototypów
 • Przeprowadzanie testów użyteczności

Rekruterzy szukają też potwierdzenie doświadczenia w postaci portfolio oraz wcześniejszego udziału w komercyjnych projektach.

Komercyjne projekty możesz realizować na początku swojej kariery jako freelancer. Współpracując z klientami zdobędziesz w ten sposób niezbędne doświadczenie oraz projekty do Twojego portfolio.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z UX/UI może wydawać Ci się, że to całkiem spora lista wymagań. Pamiętaj jednak, że rozwój kariery w tej branży ma godziwe odzwierciedlenie w zarobkach. Półroczna - roczna intensywna nauka tego zawodu często może zaprocentować znacznie lepiej niż wieloletnie studia.

Jaki zakres usług świadczą freelancerzy projektujący UX/UI?

Freelancer to w tłumaczeniu na język polski wolny strzelec. W kontekście świadczonych usług oznacza osobę pracującą na własny rachunek, nie pracującą na etacie oraz nie zatrudniającej stałych pracowników.

Swoją freelancerską działalność możesz możesz zacząć lokalnie, oferując usługi wśród znajomych i ich znajomych, proponując wizualne ulepszanie istniejących stron internetowych pod kątem poprawy doświadczeń użytkowników. Możesz w ten sposób zdobyć pierwszych klientów i komercyjne doświadczenie.

Internet daje też dostęp do globalnego rynku usług. Przykładem może być serwis Fiverr. Znajdziesz w nim ogłoszenia na usługi takie jak np.:

 • Badanie rynku
 • Pisanie treści UX (tak zwane “micro copy”)
 • Projektowanie szkiców i prototypów
 • Projektowanie interfejsów graficznych

Praca jako freelancer może być krokiem do pracy na etacie, ale może też być Twoją docelową formą pracy dającą większą swobodą, ale jednocześnie wciąż z dobrymi zarobkami.

Jak zacząć i jak rozwijać swoją karierę UX/UI designera?

Moja propozycja dla Ciebie to 5 kroków:

 1. Ucz się UX i UI i języka angielskiego
 2. Rozwijaj praktyczne umiejętności realizując własne projekty np. ulepszając istniejące strony czy aplikacje internetowe
 3. Buduj portfolio
 4. Oferuj swoje usługi odpłatnie - zdobądź komercyjne doświadczenie
 5. Aplikuj na stanowisko pracy projektanta UX/UI lub rozwijaj się jako freelancer

Podsumowując

Projektowanie UX to temat związany głównie z psychologią, nakierowany na tworzenie intuicyjnych rozwiązań. Projektowanie UI to kwestie związane ściśle z wyglądem projektu.

Rozpoczęcie etatowej kariery wymaga zazwyczaj posiadania praktycznego doświadczenia, najlepiej udokumentowanego w portfolio. Warto jednak mocno zaangażować się w naukę i tworzenie takiego portfolio, gdyż zarobki powinny dość szybko zrekompensować poniesione inwestycje.

Na początku dysponując jedynie wąskim zakresem umiejętności warto rozpocząć komercyjną przygodę jako freelancer. Z czasem rozwoju wachlarzu umiejętności projektanta UX/UI, możesz zwiększać zakres swoich usług i cen lub szukać stałego zatrudnienia.

Jeśli chcesz rozwijać swoją karierę UX/UI designera, oprócz uczenia się umiejętności związanych z UX i UI pamiętaj aby rozwijać też umiejętność posługiwania się językiem angielskim.


Jeśli podobał Ci się ten odcinek i chcesz rozwijać swoje umiejętności projektowania doświadczeń i interfejsów, wejdź na stronę Codisity.pl i zapisz się tam na darmowy kurs UX/UI.